Choć wysokościowce stolicy są skoncentrowane w ścisłym centrum, ciekawych konstrukcji nie brak w innych częściach miasta.
Millenium Plaza
Al. Jerozolimskie 123, całkowita wysokość 116 m, 28 kondygnacji
Zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny wieżowiec w Polsce, regularnie występujący w rankingach najbrzydszych budynków stolicy. Jest przez warszawiaków krytykowany przede wszystkim za to, że zdecydowanie odcina się od okolicznej zabudowy pod względem bryły i wysokości. Specyficzną architekturę budynku niektórzy tłumaczą pochodzeniem głównego inwestora i projektanta Vahapa Toya. Wnętrze budynku jest bardzo oryginalne, a można je obejrzeć z bliska dzięki panoramicznym windom. Plany zagospodarowania budynku były o wiele poważniejsze, ale niestety nie zostały zrealizowane. W środku miało znajdować się kilkupiętrowe akwarium, a na dachu ogród i lądowisko dla helikopterów.
Warsaw Trade Tower (WTT)
ul. Chłodna 51, całkowita wysokość 208 m, 43 kondygnacje
Drugi pod względem wysokości budynek w Polsce. Nie licząc anten i iglic, czyli pod względem wysokości do dachu, przewyższa jednak Pałac Kultury i Nauki (184 m, PKiN 180 m). Wysokościowiec został zbudowany w 1999 r. przez Daewoo, ale po trzech latach sprzedany z powodu kłopotów finansowych koreańskiego koncernu. Wieżowiec w większości zajmuje powierzchnia biurowa, pod ziemią znajduje się parking na 300 samochodów.
Intraco I
ul. Stawki 2, całkowita wysokość 138 m, 39 kondygnacji
Jeden z pierwszych typowych drapaczy chmur w Warszawie. Budynek o prostej, jednolitej bryle, zbudowany przez szwedzkich konstruktorów w 1975 r. w symbolicznej bramie łączącej Śródmieście z Żoliborzem. Elewacja okazała się bardzo nietrwała i nie wytrzymała próby czasu. Podczas modernizacji w 1998 r. doszło do pożaru styropianu którym pokryty był budynek, na szczęście bez poważniejszych szkód dla całej konstrukcji.
Łucka City
ul. Łucka 13/15, całkowita wysokość 120 m, 30 kondygnacji
Najwyższy w Polsce budynek mieszkalny – znajduje się w nim niemal 350 mieszkań i apartamentów (największe o powierzchni 243 m2), trzypoziomowy parking, fitness club, basen oraz biura i punkty usługowe.
23 lipca 2008
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz