18 lipca 2008

Okolice Sulejowa


Wiele osób myli Sulejów z Sulejówkiem, a niewiele osób kojarzy gdzie to jest i czy znajduje się tam cos interesującego. Sulejów to niewielkie miasto w województwie łódzkim lezące nad Pilicą. Znam te okolice dość dobrze, ponieważ przyjeżdżam tu każdego roku do rodziny. Chciałbym polecić wszystkim to interesujące miejsce. Coś dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci historii, fani pieszych wędrówek, a także miłośnicy przyrody.
Najbardziej znanym zabytkiem Sulejowa jest pocysterski zespół klasztorny znajdujący się na prawym brzegu Pilicy w dzielnicy Podklasztorze. Wjeżdżając do Sulejowa od strony Piotrkowa Trybunalskiego już z daleka na północy widać bielejące mury i wieże. Z centrum miasta (za które można uznać okolice przystanku PKS przy aptece) można dojść do zabytku w ciągu pół godziny. Trasa jest bardzo ciekawa gdyż prowadzi po wale przeciwpowodziowym, z którego roztacza się wspaniały widok na Pilicę.Budynki poklasztorne wyglądają dość majestatycznie i są bardzo fotogeniczne. Z tego właśnie powodu do Sulejowa zjeżdżały już nie raz ekipy telewizyjne. Na Podklasztorzu kręcono znany niegdyś serial „Janka”, fragmenty „Potopu” a ostatnio ekipa TVN robiła tu zdjęcia do nowego serialu „Naznaczony”. We wspaniałym zabytku mieści się hotel, gdzie często organizują imprezy okolicznościowe różne firmy. Wewnątrz jest nawet kryty basen. Bardzo duże wrażenie robi wnętrze kościoła klasztornego p.w. św. Tomasza Katuaryjskiego z XII w. Niezwykle wyglądają piaskowcowe ściany, rozeta z XIII wieku i wiele innych. Historia klasztoru jest bardzo bogata, dlatego polecam poczytać o niej więcej na stronie klasztoru. Z zabytków Sulejowa spore wrażenie robi również neogotycki kościół położony na wzgórzu na peryferiach miasta. Jego strzelista kopuła jest widoczna z wielu kilometrów. Na wieży prawie co roku gniazdują pustułki.
Jeżeli już mowa o ptakach, to jest ich w okolicach Sulejowa bardzo dużo. Wystarczy stanąć na moście na Pilicy (która dzieli miasto na 2 części), aby zobaczyć krzyżówki i łabędzie nieme, które gniazdują 2 kilometry dalej na rozlewiskach tuż przy Zalewie Sulejowskim (zbiorniku z którego wodę czerpie m.in. aglomeracja Łódzka). Warto wybrać się tam wiosną, gdy ptaki zaczynają się gromadzić po przylocie.
Warto przejść się lewym brzegiem Pilicy po wale przeciwpowodziowym i dojść do lasu, a następnie idąc wzdłuż rzeki dojść do miejsca, gdzie do Pilicy wpada Luciąża. Można zaobserwować tu łyski, czaple siwe, czernice, a w szuwarach kokoszki, trzcinniczki i brzęczki. W maju ubiegłego roku w tym miejscu przez kilka dni obserwowałem tu stadko 5 czapli białych. W okolicy regularnie gniazduje bielik, który przylatuje tu w poszukiwaniu zdobyczy.
Dobrym miejscem do obserwacji ptaków jest również obszar na południe od Sulejowa. W połowie drogi z Sulejowa do Białej, jest sporo łąk i zadrzewień, gdzie co roku widuję bociany czarne i czajki. Okolica jest rajem dla ptaków łąk, pól i zadrzewień śródpolnych. Można tu obserwować trznadle, pliszki, makolągwy, dzięcioły zielone, dymówki, wilgi, gąsiorki i wiele innych. Nad Pilicą nie trudno także zaobserwować bobra, a w okolicznych lasach sporo jest dzików i saren.
Okolica jest przyjemna do spacerów i wycieczek rowerowych. Ruch na drogach (poza trasą Piotrków- Kielce) jest mało uciążliwy, a krajobrazy urzekające. Nie na darmo zresztą założono tu Sulejowski Park Krajobrazowy. Z miasta praktycznie w każdym kierunku można udać się na ciekawą wycieczkę.
Polecam te okolice każdemu, kto lubi ciekawie spędzać czas. Przejeżdżając przez Polskę warto zahaczyć o ten kawałek naszego kraju.
Szakal

Brak komentarzy: